D²HaritaDrone_Yazılım

Yazan volkan 17/12/2018 1 Yorumlar
header
 

D² PROJE YÖNETİCİSİ

 

Verilerinizin Derlenmesi ve İşlenmesi

Sahada yaptığınız çalışmalar sonucunda temin edeceğiniz RINEX verileri ve çekilen resimlerin doğru biçimde işlenmesini D²ProjeYöneticisi ile sağlayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde;

•Verilerinizin düzenli bir şekilde bulundurulacağı bir proje klasörü oluşturulacaktır,
•Proje kapsamında kullandığınız cihaz ve donanımların bilgileri ve ayarları bulundurulacaktır,
•Uçuş kapsamında elde ettiğiniz görüntü ve RINEX verileriniz kontrol edilerek proje klasörüne kopyalanacaktır,
•RINEX verileriniz PPK işlemine uyumlu olacak şekilde .obs .nav .sbs dosyalarına dönüştürülecektir,
•Belirteceğiniz sabit istasyon koordinatları üzerinden RINEX verileriniz konum bilgilerine dönüştürülecektir,
•Projeye ait görüntüler(resimler) saptanan çekim anları ile eşleştirilecektir,
•Çekim anlarının kesin konumu, ivme ve rotasyon değişimleri 3 boyutlu olarak incelenerek saptanacaktır,


 

Kurulum

D²ProjeYöneticisi kurulum uygulaması ile birlikte gelmektedir. Windows PC ortamında kurulumu tamamladıktan sonra masaüstündeki kısayoldan veya Başlat menüsünden çalıştırabilirsiniz. Programı çalıştırdıktan sonra ilk kullanım için Yeni proje oluştur butonu ile başlayabilirsiniz.

template template

 

Projenizin Oluşturulması ve Ayarlar

Yeni bir proje klasörü oluşturmanızın ardından, Seçenekler bölümü ekrana gelecektir. Burada şu aşamada sadece Drone Modelini değiştirebilirsiniz. Bu seçimi yaparken, verilerinizi temin ettiğiniz aracı doğru seçmeniz gerekmektedir. Eğer verilerin kaynağı olan model dışında bir seçim yaparsanız, 3B transform esnasında aracın kamera ve GPS anten konumları farklı hesap edilecek ve üretilecek konum bilgilerinde sapmalar meydana gelecektir.

Not: Örnek veriler sayfasında kullanılan cihaz 24cm aralığa sahip RTK&PPK modelidir.

template template template

 

Verilerinizin Aktarılması

Dosya seçim ekranında, D²ProjeYöneticisi programı sizden drone ve sabit GPS alıcılarından temin ettiğiniz RINEX datasını ve drone kamerasından elde ettiğiniz tüm resimleri istemektedir. Bu bilgileri kayıt ettiğiniz Windows PC klasörünü seçebilirsiniz veya dosya/klasörü ilgili alanlara sürükleyip bırakabilirsiniz.

Not: Yanlış bir dosya seçimi yaptığınızda sistem kırmızı çarpı ile hatalı seçimi belirtecektir, doğru dosyayı sürükleyip yeniden bırakmanız yeterlidir. Drone verilerinizin doğruluğu ve resim noktası barındırdığı kontrol edilmektedir.

template template

 

Gözlem Verisi

Gözlem Verisi ekranında Drone ve Sabit cihazlarınızdan aldığınız UBX formatındaki RINEX verileri .obs .nav .sbs verilerine dönüştürülecektir. Bu işlem tamamıyla otomatik olarak yürütülecektir. Bu safhada sizden sadece sabitinizin kurulu bulunduğu koordinat istenecektir. Eğer CORS veya TUSAGA gibi bir veri kaynağı kullanıyorsanız, koordinat için RINEX header seçeneğini kullanabilirsiniz.

Not(1): Gireceğiniz konum bilgisi PPK sürecinin ve temin edeceğiniz koordinat bilgilerinin isabetini zeminden etkiler, bu nedenle girilecek koordinat bilgisinin iyi ölçülmüş ve kesinliğinin sağlanmış olması gerekmektedir.
Not(2): Girilecek koordinat bilgisindeki yükseklik (Height) bilgisi, zeminin değil, antenin fiilen bulunduğu yüksekliğe ait olması gerekir, aksi taktirde alacağınız sonuçlarda bir jalon mesafesi kadar sapma çıkması mümkündür! Bu bakımdan hesaplamada zemin + jalon + cors yükseklikleri = yükseklik bilgisi olarak girilmelidir.
Not(3): RTK veya PPK Kinematik sürecinde ionosphere ve troposphere düzeltmeleri içeren SBAS(SBS) verileri kullanılamaz. Düzeltme süreci GPS, GLONASS varsa BEIDOU şebekelerinden alınan veriler ile yapılabilir.

template template

 

PPK İşlemi

PPK İşlemi ekranında ilk denemede sadece Çözümle butonuna basmanız yeterlidir. Karşınıza gelecek RTKLIB D²HaritaDrone uygulamasında verileri gözden geçirdikten sonra Başlat butonuna basmanız gerekmektedir. Bu uygulamanın çalışması 1-2 dakika süre alabilecektir ve sürecin işleyişi altta yer alan durum çubuğunda görülecektir. Süreç tamamlandığında çıkış butonuna basabilirsiniz. Bu süreç esnasında dikkat edilmesi gereken Q=1(FIX) düzeyinde okuma alınması gerektiğidir. Süreç sonunda uçuş hattını çizdirdiğinizde aşağıda olduğu gibi tamamen yeşil bir grafik görmelisiniz.

Not: PPK sonuçlarınız program tarafından puanlanacak ve sorun olabilecek zayıflıklar ve olası çözümler size bildirilecektir.

template template template template

 

Resimlerin Eşlenmesi ve Konumlandırılması

Son adım olan resim eşleme ve konumlandırma sürecinde, önce İşlemler bölümünden resimlerinizi yüklemeniz ardından da resimlerinizi konumlandırmanız gerekmektedir. Bu süreç tamamen otomatik çalışmaktadır. Burada resimlerin hangi mikrosaniyede çekildiği, aracınızın uçuş yön ve süratindeki değişiklikler, ürettiği açı ve ivmelerin tamamı saptanır, doğru derecelerde hesaplamalara dahil edilerek, aracınızın 5hz'lik konum bilgisinden 1Khz'e denk gelecek konum bilgisi üretilir. Son olarak yine işlemler menüsünden bu verileri dışarı aktarmanız gerekmektedir.

Not(1): Dışarı aktar butonunda Gelişmiş seçeneği doğru seçenektir, farkı görebilmeniz için Basit seçeneğini deneme yapmak isteyecek kullanıcılarımız için bulundurduk. Dilerseniz ayarlar bölümünden aracın gimbal açılarını da dışarı aktarabilirsiniz.
Not(2): Resim anı yakalanamayan bazı resimler olabilecektir. Bu durumda D²HaritaDrone bu resimleri kırmızı renkte aydınlatacak ve konum hassasiyetini 1cm'den 5metreye yükseltecektir. Resimlerin %75'inden fazlasında konum bilgisi olması durumunda bu eksiklik sorun yaratmayacaktır, Çünkü resimlerin herbiri fotogrametri ile eşleşecek, koordinat bilgisi taşıyan resimler ile %100'ü konumlu hale gelecektir. Bu klasik fotogrametride az sayıda YKN ile tüm haritanın konumlandırılmasına eşdeğer bir uygulamadır.

template template

 

Haritalamaya Geçiş

Koordinat_angular.txt dosyasınızı temin ettikten sonra AGIsoft veya Pix4D gibi haritalama programınızı başlatıp, resimlerinizi koordinatlı olarak yükleyebilirsiniz.

1 Yorumlar

murat bayhan:
31/08/2019, 01:44:11 AM
Cevap Ver

Uygulama ücretini öğrene bilir miyiz

Yorum Yaz