Phantom 4 Advanced ve Phantom 4 Pro Arasındaki Farklar

Yazan drone 17/10/2017 0 Yorumlar
  • Aynı kamera 20 MP 1 INC Sensor
  • Aynı batarya  ortalama 30 dk uçuş süresi
  • Motorları aynı

Farkı sensörü: Phantom Pro’nun yan taraflarında kızıl ötesi sensörler var,  arka taraflarında ve önde engel algılayıcı sensörler var. Phantom Advanted’da ise sadece ön tarafta sensör var.

Sadece sensörler için 1000 veya 1200 fiyat farkı ödemeniz gerekiyor. Bu bizce önemli bir fark değil. Advantedla 5 saat kadar uçuş gerçekleştirdik ama sensörleri hiç aramadık.

Kızıl ötesi sensörde sinema modu ve telefon modu gibi sadece belirli modlarda geçerli onun dışında çalışmıyor. Phantom Pro’da yine tellere çarpma ihtimali var. İnce dallar ve yapraklardan yine etkileniyor ve direkler etkiliyor. Büyük nesnelere karşı koruyor ama asıl drone’a zarar verebilecek şeyleri bu sansörler görmüyor.

Droneları dikkatli kullanmamız gerekiyor. Biz fiyat farkı vererek Phantom Pro almaktansa Phantom Advanced almayı tavsiye ediyoruz. Phantom Advanted’dan çok memlun kalacaksınız. Alacak arkadaşlara öneriyorum.

Yalnız birkaç tane olumsuz yönü de var. Bu teknolojiler gelişme aşamasında şu anda en ileri teknoloji olabilir ama yeterli değil. Korunma açısından ve teknoloji açısından yeterli seviyede değil.

Günümüz koşullarında biz kamerasından çok memlun kaldık. Diğer piyasadaki dronelara göre gayet tercih edilebilir. Pilotajınız dronelar için çok önemlidir. Ne kadar iyi kullanırsanız, o kadar uzun ömürlü olur.

Hem Phantom 4 Pro ile hem de Mavic Pro ile uçuş denemeleri yaptık. İlk başta görüntülerini inceleyelim. Mavic Pro akşam çekiminde Phantom 4 Pro’ya göre başarısız olduğu görülür. Phantom 4 Pro kamera ve iyi görüntü verme bakımından Mavic Pro’dan oldukça üstün durumdadır. Phantom 4 Pro, Mavic Pro’ya göre daha belirgin ve ince detayları verebilmektedir. Yine Phantom 4 Pro daha doğal renkler verirken Mavic Pro yeşile biraz daha eğilimlidir.

Mavic Pro ve Phantom 4 Pro arasındaki en büyük diğer fark ise tabiki boyutudur. Mavic Pro küçük olması sebebiyle Phantom 4 Pro’ya göre biraz daha avantajlıdır. Bu noktada Phantom 4 Pro’nun avantajına bakacak olursak beyaz renkte oluşu, takip ve nerde uçtuğunu belirlemek açısından daha kolaydır. Aslında bu durum hem olumlu hem de olumsuz bir özelliktir. Çünkü çok çabuk farkedilebilir olması, tespit edilebilirlik bakımından biraz sıkıntılı bir durumdur. Bu yüzden Mavic Pro bu noktada Phantom 4 Pro’nun önüne geçmektedir. Sessizdir ve küçüktür fark edilmeden kullanılmak istendiğinde tercih edilmesi gereken bir üründür.

Rüzgara karşı iki üründe baya dayanıklıydı. Fakat bizce Mavic Pro bazı durumlarda kontrolden çıkıp sizi zor durumda bırakabilir. Dikkat etmekte fayda var. Bu iki üründen hangisini seçeceğiniz tabiki size kalmış. Her kullanıcının farklı tercihleri vardır. Kimisi görüntü kalitesine dikkat ederken kimisi küçük boyuta ve kolay taşınabilirliğe önem verir. 

Yorum Yaz